WYSTAWA FOTOGRAFII

Autorzy: Marek Czarnecki, Jadwiga Elżbieta Czarnecka

Wernisaż 24.03.2023 (godz. 19:00)

Wystawa "Ludzie i ich pasje" to opowieść o ludziach Kujaw i Pomorza, dla których pasja stała się treścią i sensem życia.  Na wystawie zostanie zaprezentowanych trzydzieści sześć wieloportretów osobistych. Autorzy postanowili również zaprezentować siebie w postaci podwójnego wieloportretu, który został wykonany przez nich w ich studiu fotograficznym, w którym pracują i oddają się swojej pasji, fotografii.

Dzięki takiej formie panoramicznej fotografii Autorzy w nietypowy sposób tworzą opowieść o ludziach, umożliwiając oglądającym wnikliwe zapoznanie się z portretowanymi postaciami i przestrzeniami, w których pracują, odpoczywają oraz oddają się swoim pasjom. 

Partnerem wystawy jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 

WEJŚCIE NA WYSTAWĘ

WYSTAWA FOTOGRAFII

Galeria nr 5
Autorzy: Marek Czarnecki, Jadwiga Czarnecka, Olena Pryshchepa

O wystawie:
Wybuch wojny Rosyjsko-Ukraińskiej w dniu 24 lutego 2022 roku całkowicie odmienił bieg historii, który towarzyszył nam od ponad siedemdziesięciu lat. Wojna jest teraz bliska naszej granicy, a jej skutki w postaci przemieszczania się uciekinierów, chcących uniknąć śmierci, kalectwa czy po prostu szukających nowego miejsca do życia w krajach, nieobjętych wojną, odczuwamy wszyscy.
W międzyczasie dotarła do nas do Torunia i zamieszkała z nami najbliższa sercu naszego przyjaciela Olena ze swoją córką. Po tygodniowej podróży szczęśliwie odebraliśmy ją z Poznania.  Olena ma setki zdjęć Kijowa wykonywanych przez ostatnie lata. Pomyśleliśmy, że stworzymy współną wystawę. Po krótkim namyśle powstał tytuł wystawy: „Kijów miasto sprzed wojny” czyli sprzed kilku tygodni i kilku lat. Olena podzieliła się również z nami o swojej podróży w nieznane, do kraju, w którym nigdy nie była. Jej opowieść w postaci materiału video jest umieszczona w sali video otwierającej wystawę. Wystawa jaką stworzyliśmy jest naszym wyrazem sympatii jaki mamy do uciekinierów z Ukrainy, jest również zapisem koszmaru jakim jest ucieczka przed bombami i szaleństwem wojny. Chcemy, aby wypowiedź Oleny była przestrogą dla tych wszystkich, którym wydaje się,że wojny mogą być cywilizowane, a nie po prostu egzystencjalnie brutalne i poniżające swoje ofiary. 
Partnerem wystawy "Kijów miasto sprzed wojny" jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 WEJŚCIE NA WYSTAWĘ - PL  WEJŚCIE NA WYSTAWĘ - UKR

WYSTAWA FOTOGRAFII

Galeria nr 10 

O wystawie:
W 1990 roku Dyrektorka Muzeum Liesbeth Brandt Corstius i jej mąż Kees Broos zaprosili Krzysztofa Gierałtowskiego do portretowania uczestników Festiwalu Kultury „Passage Oost – Europa”. Jesienią 1990 roku przez dwa tygodnie Artysta fotografował pochodzących z różnych krajów uczestników festiwalu w tym Rosjan, Niemców z NRD, Polaków i Holendrów. Byli to malarze, aktorki, reżyserzy, kompozytorzy i dyrygenci, jazzmani, historycy, pisarze, rzeźbiarze, architekci, jak również sztab organizacyjny festiwalu. Powstające portrety były sukcesywnie prezentowane w Centrum Festiwalowym, Schouwburg. To wówczas dzięki tej pracy powstał później publikowany portret Jerzego Grzegorzewskiego goszczonego na Festiwalu z Teatrem Studio. 

W Polsce nie ma takich festiwali ludzi kultury, dlatego jako dobre wspomnienie tamtego wydarzenia powstał u artysty pomysł na wystawę „Remake”. 25 lat później dzięki zaproszeniu przez Monikę Ney, zdjęcia zostały zaprezentowane po raz pierwszy w Polsce w „NEY GALLERY&PRINTS”. Po kilku latach przerwy miło nam, że po raz drugi w Polsce możemy zaprezentować tę wystawę w wirtualnej galerii sztuki „Galerii 21 Wieku”. 

Wystawa prezentowana jest w trzech salach Galerii, w których umieszczonych jest łącznie 30 fotografii artysty. W sali video otwierającej wystawę możemy posłuchać ponad 40 minutową rozmowę z artystką. Wystawie towarzyszy wirtualny katalog.

WEJŚCIE NA WYSTAWĘ

WYSTAWA FOTOGRAFII

Galeria nr 15 

O wystawie:
Raimo Lielbriedis jest łotewskim fotografem. Fotografii poświęcił ponad trzydzieści lat życia. Pracował jako fotoreporter i fotograf reklamowy. 

Wystawa prezentowana w Galerii 21 wieku pod tytułem „Metaliczny Świat Raimo Lielbriedisa” przedstawia jego fascynacje kompozycją przedstawiającą krajobrazy odnalezione i zarejestrowane przez Artystę w czasie jego drogi życiowej oraz sceny z baletu, które uwiecznił towarzysząc baletnicom w czasie prób w teatrze baletu. Na uwagę zasługuje praca, na której podłożem obrazu platynowo-palladowego jest warstwa złota. Tytuł wystawy zwraca uwagę na niezwykłe wykorzystanie rzadkich metali palladu i platyny do stworzenia obrazu fotograficznego zamiast srebra, na którym przez dziesiątki lat oparte były procesy fotograficzne, zarówno negatywowe jak i pozytywowe.  

Wystawa prezentowana jest w trzech salach Galerii, w których umieszczonych jest łącznie 20 fotografii artysty oraz rozmowa z artystką o fotografii. 

Wystawie towarzyszy wirtualny katalog.

WEJŚCIE NA WYSTAWĘ

WYSTAWA MALARSTWA

Galeria nr 9 - Na ostatnim piętrze

.

O wystawie:
Artystka ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom z malarstwa w pracowni doc. Barbary Steyer) oraz Studium Podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w zakresie kształcenia pedagogicznego. 
Kwalifikacje I stopnia (doktorat) w zakresie dziedziny artystycznej malarstwa uzyskała w Akademii​ Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. 

Artystka wypracowała swój unikalny styl tworząc prace z zakresu malarstwa pastelowego, który zaowocował dziesiątkami wystaw indywidualnych i udziałem w zbiorowych. Jako organizator życia artystycznego i kuratorka wystaw była sprawczynią dziesiątek wystaw w galeriach Torunia. Jako nauczyciel akademicki wychowała wielu artystów i pedagogów w dziedzinie sztuk plastycznych. Jako człowiek jest znana i uznana przez wszystkich ludzi sztuki Torunia. Jako koleżanka jest zawsze bezinteresownie życzliwa i pomocna. Jesteśmy dumni z tego, że możemy zaprezentować jej prace w naszej Galerii 21 Wieku.

Wystawa prezentowana jest w trzech salach Galerii, w których umieszczonych jest 15 obrazów Artystki oraz rozmowa z artystka, która odbyła sie w jej pracowni. 

Wystawie towarzyszy wirtualny katalog.

WEJŚCIE NA WYSTAWĘ

WYSTAWA FOTOGRAFII

Galeria nr 3 - Sale Konstruktywizm I, II, III

O wystawie:
Patrizia Burra jest jedną z najwybitniejszych fotografów współczesnej włoskiej sceny. Kiedy fotografia i malarstwo spotykają się, przenikają się, fotografia artystyczna nabiera kształtu. I właśnie tym fascynującym przejawem sztuk wizualnych zajmuje się Patrizia Burra, zbierająca nagrody na całym świecie. Obrazy, które tworzy, to rzeczywistość przekształcona w marzenia. 

Wystawa prezentowana jest w trzech salach Galerii, w których umieszczonych jest 30 obrazów Artystki. Przed wejściem do galerii po prawej stronie zamknietych drzwi na wirtualnym monitorze możemy posłuchać wypowiedzi Artystki. 

Wystawie towarzyszy wirtualny katalog.

WEJŚCIE NA WYSTAWĘ

WYSTAWA FOTOGRAFII

Galeria nr 6 - Wielka Sala Panoramiczna

O wystawie:
Autor w latach 2008-2013 autor wykonał szereg panoram centrum Torunia, ukazujących miasto w zimowej szacie. Musiał bardzo uważnie obserwować wtedy opady śniegu, aby po ich ustaniu zdążyć, podejść z aparatem​ na Stare Miasto, zanim właściwe służby uprzątną świeży śnieg. Rezultatem pracy w tamtych latach jest wystawa fotograficzna "... a w Toruniu padał śnieg" ​ukazująca panoramicznie nocny i dzienny Toruń z zaśnieżonymi ulicami. 
Od kilku lat mamy bezśnieżne zimy na ogół z dodatnimi tem​peraturami. Pokolenie obecnych dziesięciolatków, a może i dzieci trochę starszych, może nie pamiętać zaśnieżonego Torunia. Dlatego Autor postanowił przygotować tamte panoramy, zaprezentować je w postaci wystawy zimą, w roku, który jest inny nie tylko z powodu pogody.

WEJŚCIE NA WYSTAWĘ

WYSTAWA FOTOGRAFII

Galeria nr 2 - Duża Sala Łukowa 

O wystawie:
Zmiany klimatu w ostatnich latach powodują coraz bardziej widoczne zmiany otaczającego nas środowiska naturalnego. Bardzo gorące i suche lata przerywane od czasu do czasu intensywnymi ulewami, które skutkują zatapianiem mieszkań i domów przy jednoczesnym wysychaniu skutkującym znikaniem jezior i znaczącym obniżaniem poziomu rzek. Od wielu lat autorka fotografuje w skali makro otaczający nas świat przyrody, zwracając uwagę na struktury roślinne, jak również te tworzone przez skały, kamienie i piaski. Jednym z tematów, które ją zainteresowały już wiele lat temu, są zamarznięte w lodzie rośliny, które tworzą kompozycje, o unikalnej bardzo zróżnicowanej kolorystyce i strukturze. Przytłumione przez lód i śnieg barwy roślin nadaję tym fotografiom tajemniczego i często bajkowego wygładu. Fotografie zamarzniętych roślin przypominają minione lata z zimami obfitymi w mróz i śnieg, które w dzisiejszych czasach są wspomnieniem i dokumentem zmian klimatycznych, których doświadczamy od kilku lat.

WEJŚCIE NA WYSTAWĘ

WYSTAWA FOTOGRAFII

Galeria nr 7 - Sala Sześcienna 

O wystawie:
Wystawa Vlada Eftenie „State of grace” poświęcona jest Street Photography (fotografii ulicznej), którą uprawia od wielu lat. Z wykształcenia dr inż. architekt, wykładowca akademicki zafascynowany fotografią odwiedza z aparatem ulice miast w rumuńskich, jak i w wielu krajach świata. Fotografuje mieszkańców miast, starając się przedstawić ich w relacji do architektury i zjawisk cywilizacyjnych, z którymi mamy współcześnie do czynienia. Z tej pasji powstają dynamiczne portrety ludzi w akcji lub nostalgiczne portrety mieszkańców, w relacji do pór roku i zjawisk klimatycznych. 

Będąc uważnym obserwatorem, zaprasza odbiorcę do dialogu o współczesnym wyglądzie naszych miast i nas, jako ich mieszkańców. Wszystko po to, aby zmusić do zastanowienia o sensie naszej egzystencji i środowisku, które stworzyliśmy przez ostatnie dziesiątki lat i w którym przyszło na żyć, w pierwszych dekadach 21 wieku. 

WEJŚCIE NA WYSTAWĘ