Na urządzeniach przenośnych zalecamy włączenie opcji "WERSJA NA KOMPUTER", dostępnej w przeglądarkach internetowych w prawym górnym rogu.  

Wystawa Vlada Eftenie „State of grace” poświęcona jest fotografii ulicznej (Street Photography”, którą z powodzeniem uprawia od wielu lat. Z wykształcenia dr inż. architekt, wykładowca akademicki zafascynowany fotografią odwiedza z aparatem ulice miast w rumuńskich, jak i w wielu krajach świata. Fotografuje mieszkańców miast, starając się przedstawić ich w relacji do architektury i zjawisk cywilizacyjnych, z którymi mamy współcześnie do czynienia. Z tej pasji powstają dynamiczne portrety ludzi w akcji lub nostalgiczne portrety mieszkańców, w relacji do pór roku i zjawisk klimatycznych. Będąc uważnym obserwatorem, zaprasza odbiorcę do dialogu o współczesnym wyglądzie naszych miast i nas, jako ich mieszkańców. Wszystko po to, aby zmusić do zastanowienia o sensie naszej egzystencji i środowisku, które stworzyliśmy przez ostatnie dziesiątki lat i w którym przyszło na żyć, w pierwszych dekadach 21 wieku. 

Marek Czarnecki

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ - WYSTARCZY OTWORZYĆ DRZWI PONIŻEJ.

Loading...

Wystawie towarzyszy wirtualny katalog, w którym możemy więcej dowiedzieć się o autorze wystawy i zobaczyć zdjęcia przez lupkę. 
Katalog występuje oddzielnie w wersji polskiej i angielskiej.

Od Autora:
Bycie tam, gdzie czujesz, że jesteś, robienie właściwych rzeczy, podążanie za wewnętrzną potrzebą ujawnienia tego, czego nie wiesz, jak to wygląda, czego nie wiesz, gdzie możesz to znaleźć i w jakich okolicznościach - to prawdziwe wyzwanie w fotografii ulicznej.

Fotografia uliczna jest dynamiczna, żywa, testuje umiejętności fotografa w piękny i wymagający sposób. To jeden z nielicznych gatunków, które z równą precyzją radzą sobie z jednoczesnym ujawnieniem dwóch światów - tego wewnątrz fotografa, spotykającego się z zewnętrznym, w mieście, na ulicy. Pokaz odbywa się po obu stronach kamery.

Fotografia może pokazać towarzyszące temu spotkanie Przestrzeni z Czasem, Emocją i Światłem. Składniki otaczającej przestrzeni rozkładają się warstwami, fotograf stara się odnaleźć chwile doskonałej harmonii w pozornie chaotycznym świecie. W ten sposób może ujawnić zdolność bycia uważnym i połączonym Obserwatorem, rozumienia więcej, stania się niewidzialnym, wszechobecnym, zamykania myśli, aby podświadomość stała się nieoczekiwanym przewodnikiem.

Spotkanie z Moment of Grace staje się celem nieustannych poszukiwań i przemian. Zaprzyjaźnienie się z nieprzewidywalnym, z synchronizacją warstw rzeczywistości, poprzez spontaniczną reakcję, może przekształcić pozorne wydarzenie w coś oczekiwanego, wcale nie zaskakującego.

Miasto nikomu nie objawia się w głębi. Mężczyzna obok ciebie też tego nie robi, tak po prostu.

Rolą fotografa jest otwieranie niewidzialnych drzwi, zarówno do siebie, jak i do świata zewnętrznego.

W ćwiczeniu oscylacji między sobą a miastem, Intuicja, Emocja i Wibracja stają się magicznymi składnikami, które zmieniają cień w światło i oferują nazwy oraz odpowiedzi na wszystkie te pytania i niewiadome, które określają rutynę codziennych miejskich ram.

Tajemnice Czasu mogą być oświetlone, których cechy mogą być pogłębione, tak aby zwiększyć Kompetencje fotografa. Poprzez trwałe zaangażowanie może nastąpić prawdziwe zanurzenie w miasto, a Emocja przybiera namacalne, wizualne formy opowiadania historii.

Przygotowując rzeczywisty efekt wizualny, złożone podejście fotograficzne zachęca fotografa do uświadomienia sobie potrzeby stania się głębszą osobą, z szerokim i wrażliwym rozumieniem samego Życia. Miasto, świat mogą stać się bliższym, bardziej przyjaznym środowiskiem. W ten sposób świat wewnętrzny i zewnętrzny mogą osiągnąć harmonijną równowagę.

Vlad Eftenie