ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ
WYSTARCZY WEJŚĆ PONIŻEJ.

Na urządzeniach przenośnych zalecamy włączenie opcji "WERSJA NA KOMPUTER"
oraz prosimy o chwilę cierpliwości i odczekanie aż wczyta się cały materiał. Dziękujemy i życzymy miłych chwil spędzonych w galerii. Po obejrzeniu wystawy zapraszamy do zapoznania się z katalogiem towarzyszącym wystawie.

KATALOG

W prezentowanym poniżej katalogu umieściliśmy szkło powiększające
dzięki któremu każdy może zobaczyć szczegóły fotografii. Zalecamy wykorzystanie opcji powiększenia na pełen ekran. 

Autor o wystawie:

Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat, bazując na rozwiązaniach z dziedziny nauk ścisłych zbudowaliśmy Wirtualny Świat Internetu, który na początku miał nam ułatwiać naszą pracę i rozrywkę. W miarę rozwoju przenieśliśmy do tak zaaranżowanej przestrzeni większość naszych aktywności i funkcji społecznych. Nie ma obecnie prawie żadnego zawodu, który można by było wykonywać bez pomocy komputerów i Internetu. 

W tak zaaranżowanym Świecie składającym się z dwóch przestrzeni, realnej, fizycznej, w której przemieszczamy się, żyjemy, odżywiamy się i jesteśmy aktywni fizycznie oraz wirtualnej, do której dostęp mamy za pomocą komputerów oraz smartfonów.

Codziennie przemieszczamy się wielokrotnie pomiędzy tymi dwoma śladami pozostawiając w nich ślady swojej obecności i wykonanych działań. Nasze wędrówki pomiędzy Światem Wirtualnym i Materialnym przybrały już charakter masowy, a często przemieszczając się zaznaczamy naszą obecność jednocześnie w dwóch Światach.  Coraz więcej osób wędrując pomiędzy tymi Światami zaczyna się gubić i tracić poczucie czasu i przestrzeni.

Świat Wirtualny zawłaszczył nasz czas i aktywności zmuszając nas do ciągłej obecności w nim i reagowaniu na wysyłane do nas informacje. Wpatrzeni w ekrany tracimy poczucie upływającego czasu, a pobyt w Przestrzeni Realnej wydaje się coraz częściej utrudniony. Zamiast fizycznego przemieszczania się zadowalamy się jedynie obrazem Przestrzeni Realnej wyświetlanej nam na ekranie. Coraz częściej obecność w Przestrzeni Wirtualnej wydaje się nam bardziej naturalna, a wykonywane tam działania ważniejsze niż w przestrzeni Realnej. 

Dopiero wyłączenie zasilania lub awarie zasilania powodują, że odcięci od Wirtualu rozglądamy się dookoła i zdajemy sobie sprawę z tego, że tak naprawdę to jesteśmy elementem składowym Natury i jako Ludzie podlegamy prawom biologii i środowiska, w którym żyjemy.  

Wystawę „Zagubiony Świat” poświęcam wszystkim wędrowcom, którzy niestrudzenie w obu kierunkach przekraczają granice Świata Wirtualnego i Świata Rzeczywistego zmagając się z problemami istniejącymi na ich granicach, oraz własnymi możliwościami ich percepcji. Czując się zagubionymi, potrzebujemy chwili odpoczynku i wytchnienia. 

Mam nadzieję, że taką chwilę zadumy znajdą wszyscy Goście, którzy zechcą zaszczycić Autora swoją obecnością na wystawie prezentowanej w „Galerii 21 wieku”, i zatytułowanej „Zagubiony Świat”.   

(Marek Czarnecki)