Na urządzeniach przenośnych zalecamy włączenie opcji "WERSJA NA KOMPUTER", dostępnej w przeglądarkach internetowych w prawym górnym rogu.  

Metaliczny świat

Raimo Lielbriedisa

Wystawa prezentowana w Galerii 21 wieku pod tytułem „Metaliczny Świat Raimo Lielbriedisa” przedstawia jego fascynacje kompozycją przedstawiającą krajobrazy odnalezione i zarejestrowane przez Artystę w czasie jego drogi życiowej oraz sceny z baletu, które uwiecznił towarzysząc baletnicom w czasie prób w teatrze baletu. Na uwagę zasługuje praca, na której podłożem obrazu platynowo-palladowego jest warstwa złota. Tytuł wystawy zwraca uwagę na niezwykłe wykorzystanie rzadkich metali palladu i platyny do stworzenia obrazu fotograficznego zamiast srebra, na którym przez dziesiątki lat oparte były procesy fotograficzne, zarówno negatywowe jak i pozytywowe.    

Opisy zdjęć znajdyją się w katalogu poniżej wystawy.

Po obejrzeniu wystawy poniżej wirtualnej galerii umieścilismy katalog, który ma zainstalowaną opcję szkła powiększającego, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć prace Artysty w powiększeniu.

Życzymy mile spędzonych chwil z Artystą i jego dziełami.     

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ - WYSTARCZY OTWORZYĆ DRZWI PONIŻEJ.

Loading...

W prezentowanym katalogu jest umieszczone szkło powiększające, dzięki któremu możemy zobaczyć szczegóły fotografii.

O Autorze:

Raimo Lielbriedis jest łotewskim fotografem. Fotografii poświęcił ponad trzydzieści lat życia. Pracował jako fotoreporter i fotograf reklamowy. 

W fotografii interesowały go techniki oparte na technologiach popularnych w XIX wieku. Kilkanaście lat temu postanowił poświęcić się nauczaniu fotografii i rozpoczął pracę w Szkole Artystycznej im. Janisa Rozentals. Pracę dydaktyczna połączył z własną twórczością poświęcając się alternatywnym technikom fotograficznym. Fotografując architekturę, ludzi i krajobraz prezentował końcowe prace w postaci kopi wykonywanych na bazie samodzielnie przygotowywanych papierów, w których jako substancji światłoczułych używał soli palladu i platyny. Tak wykonane odbitki charakteryzuje niezwykła budowa tonalna obrazu oraz subtelne odcienie szarości będące skutkiem wykorzystania do budowy obrazu dwóch metali: palladu i platyny. Czasami obrazy te wykonywał nie tylko na podłożu papierowym, ale również na listkach złota, nadając im niezwykły wygląd i kolorystykę. 

Zajmuję się również ambrotypią oraz fotografią otworkową. Tworzy kolekcje, które po wystawach znajdują nabywców w wielu krajach świata. W Polsce przebywał kilkukrotnie uczestnicząc w plenerach fotograficznych oraz prezentując swoje prace w galeriach sztuki. Prowadził również warsztaty dla miłośników alternatywnych technik w fotografii.