Na urządzeniach przenośnych zalecamy włączenie opcji "WERSJA NA KOMPUTER", dostępnej w przeglądarkach internetowych w prawym górnym rogu.  

WYSTAWA FOTOGRAFII

(wystawie towarzyszy wirtualny katalog)

KRZYSZTOF GIERAŁTOWSKI

REMAKE

Wystawa składa się z 30 czarno-białych fotografii. Zobaczymy indywidualne podejście artysty do portretowania ludzi, jego zdolność do wyzwalania emocji u osób portretowanych, stosowanie przerysowań, które są tak charakterystyczne dla stylu fotografowania tego artysty. Z fotografii spoglądają na nas między innymi: saksofonista – Zbigniew Namysłowski, tancerka - Sonia Augart czy reżyser – Janusz Kijowski. Wystawa prezentowana jest w trzech wirtualnych salach, a wystawę otwiera pełen wywiad z artystą, usytuowany sali video. Wystawie towarzyszy wirtualny katalog, dostępny dla osób zwiedzających wystawę. 

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ - WYSTARCZY OTWORZYĆ DRZWI PONIŻEJ.

W przypadku urządzeń przenośnych i smartfonów prosimy o chwilę cierpliwości i odczekanie aż wczyta się cały materiał. Dziękujemy i życzymy miłych chwil spędzonych z autorem i jego dziełami.

Loading...

KATALOG  - w prezentowanym katalogu jest umieszczone szkło powiększające, dzięki któremu możemy zobaczyć szczegóły fotografii.

Mój pierwszy kontakt z fotografią Krzysztofa Gierałtowskiego to czasy studenckie, druga połowa lat siedemdziesiątych. Wspaniałe portrety, eseje i reportaże publikowane w ówczesnej prasie ilustrowanej robiły niesamowite wrażenie. W sposób niezwykle nowatorski i kreatywny wykorzystywał obiektyw szerokokątny do wykonywania portretów pokolenia lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Pamiętam jak wtedy czekaliśmy z kolegami interesującymi się fotografia, na kolejne prezentacje ludzi tamtego czasu wykonane w sposób bezpośredni i często hiperrealistyczny. Szerokokątny obiektyw stosowany wówczas przez Krzysztofa Gierałtowskiego nadawał portretom niesamowitą dynamikę stając się bardzo autorskim narzędziem w Jego rękach. Po wielu latach, które minęły od tamtego czasu, uprawiając od dziesiątek lat sztukę fotograficzną czuję się zaszczycony, że autora czasów studenckich możemy zaprezentować w „Galerii 21 Wieku” Fundacji „For Photography”.  (Marek Czarnecki)

O AUTORZE
Krzysztof Gierałtowski, artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) oraz Stowarzyszenia Autorów (ZAiKS). Stypendysta polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej oraz Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Europeenne. Odznaczony w 2007 roku przez Ministra Kultury RP srebrnym medalem Gloria Artis. W 2011 roku laureat nagrody CK Norwida. Uhonorowany Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2013 w dziedzinie sztuk wizualnych. W 2014 roku Prezydent RP odznaczył Krzysztofa Gierałtowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Minister Spraw Zagranicznych Odznakę Honorową Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Prace artysty znajdują się w zbiorach publicznych, m.in. MOMA w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliotheque Nationale de France, Musée d'Art Moderne de la Ville w Paryżu, Det Kongelige Bibliotek w Kopenhadze, Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu, Museum Ludwig w Kolonii, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu oraz w wielu kolekcjach prywatnych.


HISTORIA POWSTANIA WYSTAWY
W latach 80. XX wieku wystawa „Portrety Polaków” odbyła tournee przez renomowane muzea m. in. w Mediolanie, Monachium, Baden-Baden, Oslo, fińskiego Iyvaskyla i zakończyło się na zaproszenie Aleksandra Gieysztora na Zamku Królewskim w Warszawie w 1988 roku. W ramach tego tournee w roku 1984 wystawa była pokazywana w holenderskim Frans Hals Museum w Haarlem i Museum voor Moderne Kunst w Arnhem, gdzie był organizowany Festiwal Kultury „Passage Oost – Europa”. 

W 1990 roku Dyrektorka Muzeum Liesbeth Brandt Corstius i jej mąż Kees Broos zaprosili Krzysztofa Gierałtowskiego do portretowania uczestników Festiwalu Kultury „Passage Oost – Europa”. Jesienią 1990 roku przez dwa tygodnie Artysta fotografował pochodzących z różnych krajów uczestników festiwalu w tym Rosjan, Niemców z NRD, Polaków i Holendrów. Byli to malarze, aktorki, reżyserzy, kompozytorzy i dyrygenci, jazzmani, historycy, pisarze, rzeźbiarze, architekci, jak również sztab organizacyjny festiwalu. Powstające portrety były sukcesywnie prezentowane w Centrum Festiwalowym, Schouwburg. To wówczas dzięki tej pracy powstał później publikowany portret Jerzego Grzegorzewskiego goszczonego na Festiwalu z Teatrem Studio. 

W Polsce nie ma takich festiwali ludzi kultury, dlatego jako dobre wspomnienie tamtego wydarzenia powstał u artysty pomysł na wystawę „Remake”. 25 lat później dzięki zaproszeniu przez Monikę Ney, zdjęcia zostały zaprezentowane po raz pierwszy w Polsce w „NEY GALLERY&PRINTS”. Po kilku latach przerwy miło nam, że po raz drugi w Polsce możemy zaprezentować tę wystawę w wirtualnej galerii sztuki „Galerii 21 Wieku”. Dzięki wirtualnej formie galerii mamy nadzieję, że wystawę zobaczą miłośnicy fotografii z Polski jak i z dowolnego zakątka świata.


Kontakt do Artysty
Tel. +48 602 364 543
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.