Na urządzeniach przenośnych zalecamy włączenie opcji "WERSJA NA KOMPUTER", dostępnej w przeglądarkach internetowych w prawym górnym rogu.  

WYSTAWA FOTOGRAFII

(wystawie towarzyszy wirtualny katalog)

MARTIN KRYSTYNEK

Wystawa składa się z 37 fotografii. Autor za pomocą aparatu fotograficznego pokazuje piękno osób, które pojawiały się przed obiektywem jego aparatu. 
Zafascynowany emocjami, jakie towarzyszą każdemu z nas przedstawia portretowane osoby w sposób podkreślający ich wygląd oraz myśli i marzenia. Rezultatem takiego podejścia są bardzo osobiste portrety, na których osoby portretowane namówione przez fotografa ukazują się w sposób naturalny, udostępniając oglądającym je widzom swoje wnętrze i zmienne stany nastrojów i emocji wydobyte przez Martina. Tworzy kolekcje fotografii „poświęconych uczczeniu kobiety jako człowieka, jako bogini, matki, siostry i córki oraz jako osobowości". Zbiór zdjęć przedstawiających kobietę tak piękną, jaka jest w rzeczywistości. Więcej o Autorze poniżej strony pod katalogiem.

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ - WYSTARCZY OTWORZYĆ DRZWI PONIŻEJ.

W przypadku urządzeń przenośnych i smartfonów prosimy o chwilę cierpliwości i odczekanie aż wczyta się cały materiał. Dziękujemy i życzymy miłych chwil spędzonych z autorem i jego dziełami.

Loading...

KATALOG  - w prezentowanym katalogu jest umieszczone szkło powiększające, dzięki któremu możemy zobaczyć szczegóły fotografii.

Martin Krystynek jest słowackim fotografem. Pochodzi z Popradu i od wielu lat prowadzi tam własne studio fotograficzne. Jego droga do fotografii, podobnie jak droga innych fotografów prowadziła poprzez inny zawód, z którym Martin pożegnał się w roku 2008, w którym to postanowił rozpocząć pracę jako zawodowy fotograf. 

Mając kilkuletnie doświadczenie w fotografowaniu ludzi i otaczającego świata postanowił skupić się na pracy i zarabianiu pieniędzy wykonując fotografie na zamówienie. Była to całkowita zmiana pracy i trybu życia i pożegnanie się na zawsze ze stabilną pracą biurową, dającą co prawda systematyczne dochody, ale jednocześnie ograniczającej emocje, które zawsze towarzyszą pracy twórczej, jaką jest fotografia, a jej niezbędnym elementem jest konfrontacja wykonanej pracy z jej odbiorcą. 

Po dwóch latach pracy postanowił skonfrontować swoje umiejętności w zupełnie odmiennej rzeczywistości. Na wiele miesięcy wyjechał do Ameryki Południowej i zamieszkał w Paragwaju. Dysponował wiedzą i aparatem fotograficznym, pochodził z Europy, co w Paragwaju dawało mu dobry start jako egzotycznemu fotografowi z Europy. 

Łatwo nawiązał kontakty z agencjami i mediami i zaczął fotografować na zamówienie ludzi o bardzo zróżnicowanym statusie społecznym. Fotografował polityków, biznesmenów, sportowców i ludzi kultury. Wykonywane przez niego portrety ukazywały się w prestiżowych magazynach, często zdobiąc okładki jak i w szerokiej gamie czasopism i prasy codziennej. 

Z równą pasją wykonywał portrety wielkich tego świata jak i modelek, fotografie, które ilustrowały życie i wydarzenia opisywane na lamach gazet i czasopism. Ze swoim aparatem towarzyszył Prezydentowi, jak i celebrytom. Oryginalne pomysły i doskonały warsztat powodowały, że stał się rozpoznawalnym Autorem nie tylko w odległym Paragwaju, ale również w wielu innych krajach, do których trafiały wykonywane przez niego fotografie. 

W pewnym momencie wyczerpując w Paragwaju dalsze możliwości swojego rozwoju jako fotografa i coraz częściej portrecisty postanowił powrócić na Słowacją do swojego rodzinnego Popradu, w którym z pasją otworzył swoje studio, gdzie pracował i pracuje do dzisiaj, jako fotograf komercyjny, jak i artysta tworzący własne kolekcje fotografii, będące autorską wypowiedzią na temat człowieka, jego piękna i emocji towarzyszących mu w życiu. 

W tym czasie z sukcesem podejmuje się również wykonywania prac z dziedziny reklamy. Jego fotografie reklamowe realizowane z wyobraźnią i perfekcją warsztatową powodują, że pracuje dla dużych firm i instytucji znajdujących się na Słowacji. W krótkim czasu zostaje zauważony, a jego talent i olbrzymia ilość nagród zdobywanych na międzynarodowych konkursach fotograficznych powodują, że zostaje wybrany na funkcję Prezesa Związku Profesjonalnych Fotografów Słowacji, a następnie jako najmłodszy fotograf w historii FEP zdobywa prestiżowy tytuł MQEP (Master Qualified European Photographer) przyznawany przez Federacją Europejskich Fotografów. Po kilku latach pracy zostaje laureatem ponad 400 nagród na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Jednocześnie jego wystawy prezentowane są w wielu krajach Świata. 

Na wystawie w naszej Galerii 21 wieku przedstawia trzy serie fotografii ukazujących piękno i emocje kobiet. Od wielu lat wykonywane przez niego portrety tworzą opowieści o dziewczęcych i kobiecych marzeniach i emocjach, które zaistniały w trakcie sesji fotograficznych wykonywanych w jego studio. Za pomocą aparatu prezentuje emocje i wygląd kobiet ukazując je poprzez aranżowane w studio sytuacje, ale również poprzez odkrywanie piękna różnorodnych typów pojawiających się w studiu modeli. 

Ukrywane czasami szczegóły wyglądu jak na przykład piegi ukazuje w mocno przerysowanej formie przez co nabierają one innego znaczenia i stanowią element piękna, jak również są wyrazistym dopełnieniem nastroju portretowanej kobiety. Wykorzystuje to zarówno w obrazie czarno-białym jak i w obrazach barwnych, którym nadaje ciepły odcień, który w połączeniu z różnorodnymi twarzami modelek przenosi nas do różnorodnych obszarów kulturowych. Dodatkowo w swoich fotografiach wykorzystuje ruch, który przedstawia dynamiczne stany kobiet jak również emocje, które im towarzyszą. Na innych fotografiach, zastygłe w bezruchu twarze przedstawione z hiperrealistyczną dokładnością powodują, że jako widzowie jesteśmy zmuszeni do szczegółowego zapoznania się z wyglądem modelki zwracając uwagę na wygląd oczu, rzęs czy skóry. Napotykane w innych fotografiach wyraziste spojrzenia powodują, że stajemy twarzą w twarz i nie zawsze udaje nam się wytrzymać do końca taką konfrontację z przedstawioną na zdjęciu młodą kobietą. 

W drugiej części wystawy nazwanej przez Autora „Zmysłowym pięknem” oglądamy wspaniałe fotografie aktów młodych kobiet. Czerń i biel podkreślą formę i strukturę ciał, a precyzyjne kompozycje i ułożenie modeli z zastygłym ruchem wywołują u odbiorcy emocje. Akt jest tematem fotografii od jej samego powstania, przez dziesiątki lat tysiące fotografów zafascynowana wyglądem innych ludzi podejmowało temat portretu nagiego człowieka. Fotografie Martina Krystynka, na których perfekcyjne światło razem z dynamiką ciała przenoszą nas w sferę osobistych doznań i emocji, które za pomocą aparatu fotograficznego zmaterializował i wyraził Autor. 

Zapraszamy wszystkich miłośników fotografii na wystawę, na której będziemy towarzyszyć Fotografowi w jego bardzo osobistej wyprawie do świata kobiecych marzeń i emocji wyrażonych za pomocą fotografii.  Mam nadzieje, że tak bardzo osobista jak i doskonała pod względem warsztatowym wyprawa do kobiecego świata pozwoli nam na odkrycie wielu aspektów życia człowieka, które obecnie w czasach pandemii tak bardzo się skomplikowały, a jednocześnie uzmysłowi, że bez względu na czasy, w których przyszło nam żyć, piękno i ekspresja ciała jest elementem ponadczasowym, a w każdym pokoleniu pojawiają się artyści fotografii umiejący przetworzyć nasze myśli i marzenia w obraz fotograficzny.    (Marek Czarnecki)